1) Jeseník - Heřmanovice


1) POPIS TRASY
Z Jeseníku vede cyklotrasa po silnici do místní části Dětřichov, odkud čeká cyklisty těžší stoupání k Rejvízu. Na 7,5 km zde překonáte 350 m. převýšení. V první serpentině za Dětřichovem pokračuje trasa doprava do lesa (vede zde také modrá tur. trasa). Nejdříve vede trasa po staré lesní asfaltové cestě, kterou v druhé polovině vystřídá lesní cesta se štěrkovým povrchem. Největší stoupání pak na Vás čeká na konci této cesty. Za rozcestím Vrchovištní potok se dostanete zpět na silnici a po ní už trasa klesá do Rejvízu. Na silničním kole můžete tento úsek objet po silnici č 453 (nezabočujte do lesa).

Rejvíz je známá horská vesnice, která sousedí se světoznámými vrchovištními rašeliništi a mechovými jezírky. V obci se dochovala stavení jesenické lidové architektury, zajímavostí jsou vyřezávané židle, které najdeme v penzionu Rejvíz (dříve Noskova chata). Také zde najdete širokou nabídku ubytování od komfortních apartmánů po levné turistické pokoje, i několik dobrých restaurací s výbornou kuchyní a možnost zakoupení základních potravin.

Z Rejvízu trasa klesá lesním údolím Černé Opavy k Drakovu. Cestou si všimněte cenné technické památky, staré vysoké pece na dřevěné uhlí z roku 1807. Z Drakova (plácek) musíte vystoupat nahoru na silnici, na které se dáte doleva a sjedete do Heřmanovic, které jsou vyhlášeny vesnickou památkovou rezervací. 

2) INFO
START: Jeseník, na začátku Dukelské ul.
CÍL: Heřmanovice, před křižovatkou (Dolní Údolí, Zlaté Hory, Krnov)
TRASA: Jeseník - Dětřichov - Rejvíz - Drakov - Heřmanovice
VZDÁLENOST: 24,50 km
PŘEVÝŠENÍ: Nastoupáno 511 m, sestoupáno 288 m
min.výška 443 m Jeseník, max.výška 812 m před Rejvízem
OBTÍŽNOST: Jeseník - Rejvíz těžká, Rejvíz - Heřmanovice střední 
VHODNÉ PRO KOLA: Trekové, MTB kola, s vynecháním lesního úseku na Rejvíz i pro silniční kola
CHARAKTERISTIKA: Z Jeseníku vede trasa po nefrekventované cestě na Dětřichovice. Dále trasa stoupá lesní (asfalt, štěrk) cestou před Rejvíz. Od Rejvízu pak pokračuje lesní asfaltovou cestu před Heřmanovice.
POVRCH TRASY: Asfalt: 12 km silnice II.třídy, lesní asfaltová cesta: 8,7 km, zpevněná cesta: 1,6 km, štěrková cesta: 2,2 km
ZNAČENÍ TRASY: Žlutými ukazateli s číslem 55 
CESTOVÁNÍ S DĚTMI: Z Jeseníku na Rejvíz vede trasa prudce do kopce, pro děti je vhodná cesta z Rejvízu na Heřmanovice, kdy vede trasa po pěkné lesní asfaltové cestě.
EXPORT TRASY: http://www.gpsies.com/.... Zde si můžete stáhnou trasu v různých formátech (.gpx, .kml,.tcx,...)
SOUŘADNICE: Jeseník 50°13'21.347"N, 17°11'35.221"E, Heřmanovice 50°11'55.941"N, 17°22'57.637"E
MAPY: KČT č. 12 Hrubý Jeseník a Rychlebské hory 1:100 000, Shocart č. 118 Jeseníky, Králický Sněžník 1:60 000, Wander Jeseníky 1:75 000, Jena Hrubý Jeseník 1:50 000
NAPOJENÍ NA DALŠÍ CYKLOTRASY: 
- Jeseník: Na začátku trasy na křižovatce ul. Dukelská - cyklotrasa č.53 (budoucí č.4) Moravská stezka. Ta vede z Mikulovic přes Jeseník do Hanušovic. Po přečíslení na trasu č.4 bude pokračovat přes Mohelnici, Olomouc, Tovačov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Hodonín do Břeclavi
INFORMAČNÍ CENTRA: Jeseník (náměstí), 
ODPOČÍVADLA (u cyklotrasy): Nejsou
WEBKAMERY: Jeseník (náměstí), Jeseník (u Priessnitzových lázních), Rejvíz.
PŘEDPOVĚĎ POČASÍ: Jeseník, Rejvíz, Rejvíz aktuálně, Heřmanovice

3) POVRCH CYKLOTRASY
Mapa s barevně rozlišeným povrchem: http://ridewithgps.com/routes/2455151


4) NAPOJENÍ NA VEŘEJNOU DOPRAVU
Jeseník -  vlakové nádraží  se nachází 1,1 km od cyklotrasy

5) ZAJÍMAVOSTI, TIPY NA VÝLET
Jeseník (více...)
- Budova radniceVolně stojící jednopatrová budova trojtraktové dispozice na obdélném půdorysu, s přízemní síni.
Vodní tvrzSídlo vlastivědného muzea. Tato ojedinělá ukázka vyspělé středověké architektury je středem pozornosti nejen četných tuzemských i zahraničních turistů, ale i lázeňských pacientů. V tvrzi je nyní několik stálých expozicí.
- Balneopark: Je koncipován jako „vodní zahrada“, kterou prochází potok s vybudovanou soustavou zastavení sloužících k hydroterapii a relaxaci. Najdete v něm Priessnitzovy přírodní lázně horních a dolních končetin, Priessnitzovu koupel nohou s akupresurou, Priessnitzovu lavičku, střiky, sprchu či terasy pro odpočinek i cvičení. 
- Zlatý chlumKamenná, 26 m vysoká rozhledna. Z věže je úchvatný výhled na jezera v Oderské nížině v polském Slezsku. Jižní pohled zachycuje celé pásmo Hrubého Jeseníku od Pradědu až k Šeráku. Za příznivého počasí je západním směrem viditelná skupina Kralického Sněžníku a severozápadním Rychlebské hory.

Rejvíz (více...)
Národní přírodní rezervace: Rejvíz je největším moravským rašeliništěm o rozloze 396.63 ha;
- Vesnická památková zóna: Dochovaná dřevěná lidová architektura převážně 19. století
- Velké mechové jezírko: Největší turistická atrakce Rejvízu, druhá nejnavštěvovanější atrakce v Jeseníkách. Rašeliništní jezero, ke kterému vede naučná stezka po slaťovém chodníku. Hojná vzácná rašeliništní květena a zvířectvo, poučná pověst pro vaše děti a manželky. Na slaťový chodník je zakázán vjezd cyklistům, značená cesta vede od Penzionu Rejvíz (směr Jeseník), od Penzionu Rejvíz cca 3 km.
Tkalcovská expozice: Je zde možné zhlédnout tři druhy stavů. První je  replika ručního stavu,  na kterém se ukázkově tkají koberečky ze zbytků tkanin. Druhý  je velký, původní stav z Jesenicka (Supíkovic). Byl zrekonstruován a předvádí se na něm dobové tkaní plátna. Třetím je tzv. gobelínový stav; na něm se koberce vážou


Drakov:
Lorencova (Vavřincova) dřevouhelná pec - Je cennou a ojedinělou památkou na dobu rozmachu železářství v kraji. 

Heřmanovice: 
- Vesnická památková rezervace - Dochované domy městského typu z 19. stol.
Obec Heřmanovice byla vyhlášena vesnickou památkovou rezervací pro jedinečně dochovaný soubor lidové architektury. Chráněny jsou domy lokální formy jednotného jesenického domu (východosudetský typ). Jde o přízemní roubený dům krytý sedlovou šindelovou, od poloviny 19. století břidlicovou střechou (později eternit nebo plech) o značném sklonu s kamennou podezdívkou

6) CYKLOSERVISY A PŮJČOVNY JÍZDNÍCH KOL
Jeseník
- Sportmax (300 m. od cyklotrasy)
- Sport servis Tomšů (1,3 km od cyklotrasy)

7) FOTOGALERIE

Jeseník náměstí
začátek cyklotrasy v Jeseníku


stará cesta na Rejvíz
Rejvíz


bývalá dřevouhelná pec v Drakově
Heřmanovice


8) TRASA

  

9) VÝŠKOVÝ PROFILŽádné komentáře:

Okomentovat