neděle 16. září 2012

PO CYKLOTRASE - POHLED ODJINUD

Na cyklotrasu č. 55, Slezskou magistrálu jsem v Opavě najel v místech nedaleko starobylého centra. Část městského úseku vedla po upraveném povrchu po pravém břehu řeky Opavy, ve stínu stromů, nebo po asfaltu přímo parkem, kde se to jen hemžilo příjemnými odpočinkovými zónami. Vyvedení z města, směr Palhanec, bylo dle značení celkem nekomplikované, hledání v mapách nebylo nutné. Obydlenými částmi předměstí Opavy je cyklostezka vedena většinou po stávajících komunikacích, jinde je použito  hladké šotoliny a až na kratičký  úsek travnatým terénem, je stezka vedena po tvrdém povrchu. 


Některé asfaltové úseky jsou vybudovány úplně nové a právě na nich se vyskytuje malý zádrhel, jenž místy činí cyklostezku trochu nebezpečnou. Při sólo jízdě ani tak ne, ale při jízdě ve skupině, můžou cyklistu snadno překvapit vestavěné sloupky uprostřed stezky. Některé se značkami kolmo na stezku, nebo se značkami rovnoběžně se stezkou nebo úplně bez značek. Na značkách jsou vyznačeny symboly s přikázaným směrem jízdy a prý je to nařízení EU. Nevím nakolik je nutné cyklistům říkat, že se jezdí vpravo. Značky se sloupky se několikrát vyskytují na úzkém pásu stezky, mnohdy široké třeba ani ne 2 m a když přičteme šířku značky, tak se manévrovací prostoru znatelně sníží, zejména nepozorné děti snadno tuto nevhodnou překážku trefí.
Tolik k záporům na stezce. 


Moc se mi líbilo okolí stezky s meandry řeky Opavy, úvalenské louky s krásnou alejí a mimořádně atraktivním úsekem stezky (chodníček široký cca 50 cm, razící si to mezi vzrostlými topoly, vzdálenými od sebe cca 2 m). Pěknou, ale technicky náročnou vložkou je cca 100 m úsek u Petrova rybníku,  těsně před Krnovem. Přepadová hráz rybníky je řešena jako podklad pro cyklostezku, voda ve výšce cca 0 - 5 cm protéká po kamenech, vsazených do betonu. Kameny nejsou usazeny tak, aby tvořily hladký povrch, dost to na nich "hází". Není divu, že tam je značka "Cyklisto, sesedni z kola". Kdo opravdu poslechne, bude muset počítat, že občas půjde po vodě, ale promočení se bát nemusí.


Značení rovinaté cyklostezky v úseku Opava - Krnov je  vcelku obstojné, na několika málo místech scházely v mém směru tabulky u křížení cest, ale vždy se to dalo vyřešit projetí přímým směrem a zkontrolováním směru dle tabulky, obvykle se nacházející ve směru od Krnova. Menší zádrhel byl až před samotným vjetím do tohoto města, kde v jednom místě scházelo značení u obou směrů.


Milan Šurkala, Havířov

Žádné komentáře:

Okomentovat